Jak wybrać szlifierkę z regulacją obrotów, jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wybór szlifierek kątowych do domu i warsztatu jest ogromny. Czym się kierować, by wybrać najlepszą z nich?

Szlifierka kątowa z regulacją obrotów to narzędzie zdecydowanie bardziej uniwersalne niż szlifierka z jedną tylko prędkością obrotową. Jak wybrać odpowiednią?

Jaka szlifierka kątowa – z regulacją czy bez regulacji?

Szlifierki kątowe to uniwersalne elektronarzędzia, które znajdują swoje zastosowanie w wielu rodzajach zadań, zarówno w rękach profesjonalistów, jak i amatorów. W zależności, jakie zastosujesz rodzaje tarcz, potrafią one polerować, szlifować oraz ciąć materiały o różnej twardości, od drewna po beton czy stal. Z użyciem szlifierki łatwo i szybko wykonasz zadania, z którymi nie radzą sobie inne narzędzia. Dokonując zakupu, zwróć jednak uwagę na kilka istotnych czynników.

Popularne szlifierki z regulacją obrotów

Pierwszy z nich to skokowa lub elektroniczna regulacja prędkości obrotowej. Część modeli, nawet z wyższej półki, jest ich pozbawiona. Takie rozwiązanie ma pewne zalety, takie jak:

  • niższa cena zakupu urządzenia,
  • nieco łatwiejsza obsługa,
  • prostota konstrukcji.

Szlifierka bez regulacji może być bardzo prostym urządzeniem, ale zdarzają się też profesjonalne modele przeznaczone do cięcia i szlifowania konkretnego rodzaju materiału. Wynika to z wad tego rozwiązania:

  • praca narzędzia zawsze z tą samą prędkością,
  • ryzyko przypalenia ciętego materiału.

Szlifierki z regulacją obrotów dostępne są zarówno jako dość podstawowe urządzenia dla amatorów, jak i dopracowane wersje dla profesjonalistów. Do ich zalet należą:

  • opcja dostosowania tempa pracy do umiejętności operatora,
  • możliwości eksploatacyjne pracy z różnymi materiałami,
  • zdolność polerowania lakierowanych powierzchni w niektórych modelach (obroty poniżej 4000 rpm).

Rozwiązanie to ma też oczywiście pewne wady, takie jak:

  • nieco wyższa cena zakupu,
  • czasem nieco niższa moc i maksymalna liczba obrotów na minutę niż w modelach bez regulacji.

Jaką wielkość tarczy w szlifierce kątowej z regulacją tarczy wybrać?

Większość dostępnych modeli ręcznych przystosowanych jest do uniwersalnych tarcz 125 mm. Gwarantują one dobry kompromis między wydajnością pracy oraz poziomem drgań. W zależności od konkretnej tarczy możliwe jest szlifowanie, cięcie czy szczotkowanie materiałów metalowych i kamiennych, a nawet drewnianych. Dedykowane profesjonalistom modele korzystają zwykle z tarcz 230 mm, które pozwalają znacznie przyspieszyć wykonywanie ciężkich prac, takich jak cięcie betonowych płyt czy kostki chodnikowej.

Niezależnie od wybranego rozmiaru z łatwością znajdziesz różne rozmiary tarcz dostosowane do cięcia (cieńsze, zwykle o grubości do 2-3 mm) czy szlifowania (nieco grubsze) różnych materiałów. Tnąc drewno, płytki ceramiczne czy stal, dobierz zawsze odpowiednią nasadkę do danego zadania, czego skutkiem będzie szybka i wydajna praca, redukcja drgań oraz większa bezawaryjność silnika. Zwróć uwagę, czy w Twojej szlifierce występuje blokada wrzeciona. Umożliwia ona szybszą wymianę tarcz i stabilizuje je podczas pracy.

Jaki rodzaj zasilania w szlifierce kątowej z regulacją obrotów wybrać?

Ze względu na sposób doprowadzenia prądu występują dwa rodzaje urządzeń. Szlifierki z zasilaniem sieciowym są spotykane zarówno jako modele bardzo podstawowe, jak i profesjonalne, przeznaczone do najcięższych zadań. Wyróżnia je lżejsza konstrukcja przy nieco większej mocy, ale jest to okupione koniecznością pracy wyłącznie w pobliżu gniazdka sieciowego lub przedłużacza. Rekompensuje to silnik o wysokiej przeciążalności, którego wysoka żywotność może być dużą zaletą dla wielu użytkowników.

Szlifierki z zasilaniem akumulatorowym zapewniają ogromną wygodę pracy. Szybko wymienna bateria pozwala na pracę w dowolnym miejscu i warunkach, w dużym stopniu uniezależniając Cię od gniazdka sieciowego. Akumulatory często są wymienne z innymi narzędziami konkretnych producentów, co ułatwia pracę z wykorzystaniem różnych urządzeń. Ta wygoda jest jednak efektem kompromisu. Jego skutki to krótszy czas pracy, nieco niższa moc szlifierki oraz ograniczenie okresu utrzymania maksymalnych obrotów mogących skutkować nagrzewaniem się baterii.

Regulacja obrotów w szlifierce kątowej – płynna czy skokowa?

  • Szlifierki kątowe z płynną regulacją obrotów pozwalają dowolnie dobrać prędkość tarczy w pełnym zakresie oferowanym przez urządzenie. Dzięki temu ogólna opcja „drewno” zmienia się w przecinanie czy ścieranie konkretnego jego gatunku. W zależności od twardości materiału i pożądanego tempa pracy płynna regulacja obrotów umożliwia Ci bardzo precyzyjne dostosowanie pracy szlifierki do aktualnych potrzeb.
  • Szlifierki kątowe ze skokową regulacją prędkości obrotów oferują zwykle kilka opcji dedykowanych różnym zadaniom. Ich opis znajdziesz w instrukcji obsługi lub w oznaczeniach na potencjometrze. Wolniejsze obroty dedykowane są polerowaniu lakierowanych elementów i obróbce drewna, szybsze zaś elementom metalowym oraz betonowym. Skokowa regulacja oznacza zwykle nieco niższą cenę urządzenia, ale też ogranicza precyzję dostosowania pracy urządzenia do Twoich wymagań.

Inne cechy szlifierek kątowych z regulacją, na co zwrócić uwagę?

Szlifierka kątowa to stosunkowo proste elektronarzędzie, które cechuje duża bezawaryjność i zwykle lekka oraz poręczna konstrukcja. Mała obudowa mieści w sobie elektryczny silnik bezszczotkowy rozkręcający zamontowaną tarczę nawet do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Nawet jeżeli podstawowe parametry techniczne większości modeli są do siebie zbliżone, zwróć uwagę na kilka aspektów, które mogą znacznie poprawić codzienną eksploatację narzędzia.

Łagodny rozruch minimalizuje szarpnięcie przy starcie silnika, wolniej doprowadzając go do prędkości roboczej, co ma szczególne znaczenie, jeżeli regulator ustawisz na wysokie obroty. Warte uwagi jest też dodatkowe tłumienie drgań, zauważalnie zwiększające komfort długiej pracy. Jeżeli zdarza Ci się operować szlifierką w różnych miejscach czy pozycjach, zwróć uwagę na ilość opcji mocowania dodatkowej bocznej rękojeści, co zapewni Ci wygodę i bezpieczeństwo pracy. To ostatnie zwiększa też metalowa osłona zatrzymująca odłamki czy iskry.

Jeżeli Twoja szlifierka ma długo i ciężko pracować, spore znaczenie może mieć chłodzenie silnika. Zazwyczaj realizuje się je wiatraczkiem sprzężonym z wałem, więc niższe obroty mogą skutkować wzrostem temperatury. Z tego względu istotna jest liczba oraz rozmieszczenie wycięć w obudowie zapewniających odprowadzanie ciepła. Niektóre modele posiadają też dodatkowe akcesoria, takie jak walizka do przenoszenia, czy nawet moduł Bluetooth umożliwiający bezprzewodową konfigurację szlifierki z poziomu smartfona.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.